Podle čeho vybírat herní počítačovou sestavu

Každý herní počítač musí být sestaven podle mnoha kritérií. Je velmi těžké vybrat správné komponenty a splnit tak požadavky své i v rámci her.

Podle čeho si tedy vybrat správný herní počítač?

Ze všeho nejdřív si rozhodněte, jaké hry budete chtít hrát, jestli spadáte do skupiny lidí, kteří jsou pro náročnější hry, doporučuji pořídit si stolní počítač. Notebook sice můžete pořídit s potřebným výkonem, ale za podstatně vyšší cenu.
Následné potřebné vylepšení výkonu přitom ani nebude možný. A jak víme, výkon je to nejdůležitější. Právě díky němu spustíte i náročněji graficky uzpůsobené hry a tomu odpovídá i cena.

Obrázek1

Kolik peněz investovat?

Ohledně peněz, budete muset šáhnout hluboko do kapsy. Pokud jste ochotni investovat pouze 20 000 – 25 000kč, můžete počítat s tím, že si moc dobře nezahrajete. S grafickými detaily se budete muset uskromnit a zároveň smířit se zasekáváním obrazu.
Pak nezbývá jiná možnost, než investovat 30 000 – 50 000kč a možná i více. Tím platí, že čím více zaplatíte, tím lepší zážitek máte. Ale vše netrvá věčně. I takovýto počítač může být brzy staromódní a nebude stačit na modernější a vymakanější herní tituly.
Tomuto jevu se dá předejít. Ovšem ne za malé peníze. Lze si pořídit počítač, jehož částka se pohybuje ve vyšších peněžních kruzích. Ale za tyto peníze si můžete pořídit rozlišení 4K, získáte možnosti hrát s virtuální realitou a pořád vám zůstane dostatek místa pro nově vyvíjející se hry i v následujících letech.
Úpravy počítače nikdy nekončí, proto vám radím, abyste si šetřily dál. Vše je dražší a dražší.

Co je nutné zvážit?

Zvažte taky prosím, jestli bude chtít herní počítačovou sestavu poskládat tak, aby sloužila jen jako herní PC nebo i jako pracovní. Protože kancelářské počítače nedosahují takových výkonů. Bylo by lepší si na pracovní záležitosti pořídit jiný počítač (například notebook).

Dále zvažte své časové možnosti. Aby, jste si nekoupili zbytečně drahý počítač, který budete moci používat dvakrát do měsíce.

Obrázek2

Jaké komponenty jsou potřeba?

Za prvé je to bedna, do které koupené komponenty budete připojovat. Pokračovat můžete grafickou kartou, což je to nejdůležitější, neboť ovlivňuje plynulost hry, rozlišení obrazu a úroveň grafického nastavení. Velikost paměti je základním parametrem a obvykle se kupuje 4–8 GB, ale prodávají se i 10 GB.
Jednou z vyhledávaných grafik je např. MSI Nvidia Geforce RTX.
Na seznam si připište Procesor pro lepší výkon vámi vybrané herní počítačové soustavy. Doporučuji vybírat od firmy Intel, která je špičkou na trhu. Známé jsou i Core i3, i5 a i7, nyní se na trhu objevuji i Core i9.
Nesmí chybět ani vhodná RAM, nejlepší možností je 64 GB. Co se týče disku, dnes se používají SSD disky, které jsou výkonné a používají se pro jejich rychlost. Pro vyšší kapacitu lze skombinovat s klasickým diskem.
Aby se vám váš počítač na hry nepřehříval, opatříte si chladič procesoru. U některých bývají už dávané, ale nemusí mít potřebný výkon. Existují vzduchové a vodní chladiče.
Dalšími důležitými komponenty jsou základní deska (např. Asus rog strix) a pc zdroje.
Nezapomeňte také na monitor, klávesnici, myš a sluchátka. Velikost monitoru se uvádí v úhlopříčce. Nejlepší zkušenosti mám s matným obrazem, který neodráží světlo z okolí a velikostí uhlopříčky 32“.

Obrázek3

Repasované herní počítače

Jednou z možností, jak ušetřit, pokud si nechcete celou sestavu skládat sami a zároveň se vám nechce platit za běžně nabízené, jsou tzv. repasy. Jde o herní počítače pocházející z předváděcích akcí, ukončených leasingů apod. které patří k vyšším modelovým řadám výrobců.
Tyto PC jsou před uvedením do prodeje pořádně otestovány a jsou nahrazeny případné vadné díly. Oproti zcela novému modelu se pak nabízí se slevou až 60 % a je na ně záruka 12 měsíců. Prohlédnout si je můžete např. zde.