V posledních letech se roztrhl pytel s tak zvanými obstacle course races – zkráce ně OCR – překážkovými závody v terénu. Jedná se o zábavný způsob, jak otestovat nejen svoji fyzickou zdatnost, ale také úroveň vašich mentálních schopností.
Závody jsou zpravidla určeny široké veřejnosti. Konají se v různě náročných oblastech a společným jmenovatelem je běh v terénu (trial) spojený s překonáváním rozličných překážek. Překážky jsou na trati dávkovány tak, aby závodníkovi zpestřili její průběh. Zaměření překážek není pouze fyzické, ale testují také mentální úroveň, inteligenci a schopnost improvizovat.
Asi nejznámějším a nejrozšířenějším typem je Spartan race. Ten vytvořila skupinka nadšenců ve spojených státech v roce 2009 a v současné době se koná ve více než 30 zemích celého světa. Můžete si vybrat hned z několika variant co se náročnosti (rozuměj délky) trati týká. Nejkratší je verze Sprint (5 km), následuje Super (13 km), Beast (22 km). Další varianty jsou již mnohem náročnější a jejich startovní listiny méně obsazené. S rostoucí délkou samozřejmě stoupá i počet překážek. Většina závodů série Spartan race se koná v horském terénu a jejich základem je tedy běh s velkým převýšením.
Predator race vznikl jako alternativa ke Spartan race. Pricip je podobný, liší se především typy překážek, které jsou pestřejší a propracovanější. Velké popularity dosáhl tento závod v sousedním Polsku.
Ryze českým OCR závodem je série Army run, který zaštiťuje Ministerstvo obrany ČR. Opět si můžete vybrat ze tří různě náročných tratí – Captain, Major a General.
OCR je v současné době fenoménem na poli trialových závodů. Jejich existence přináší svěží vítr. Jak roste zájem o ně, rostou i komunity lidí, pro něž se staly záminkou k nastartování aktivního sportovního života. Lidé po celém světě se mohou zapojit do tréninku prostřednictvím místních tréninkových skupin, jejichž cílem je uspět v některém ze závodů.