· Příčiny poruchy spánku
Konfliktní situace v práci či doma, starosti o Vaše nejbližší, existenční problémy, přílišná tělesná námaha, to vše vede ke stresu. A stres může vést k významným poruchám spánku. Jejich další příčinou může být nadměrná konzumace alkoholu, nikotinu či kávy. Pokud naše tělo produkuje nadměrné množství hormonů povzbuzující bdělost (např. adrenalin), může to rovněž vést podobně jako depresivní či euforické nálady k neklidnému spaní. Řada lidí má problém usnout po těžké večeři. Na jiné zas působí fáze měsíce.
· Příznaky poruchy spánku
Základním příznakem je špatné usínání a přerušovaný spánek. Cítíte se předráždění, v hlavě neustále řešíte nějaké problémy navzdory tomu, že tělesně se cítíte úplně vyčerpaní. Nervozita se Vám rozlévá do celého těla, může Vám mravenčit v končetinách. I silné a rychlé bušení srdce může být příznakem poruchy spánku.
· Jak poruchám spánku předcházet
Večer se vyhněte těžkému tučnému jídlu. Vaše ložnice by neměla být příliš vytopená, ale ani příliš vychlazená. Kvalitní matrace a klidné prostředí by Vám měli pomoci navodit stav uvolnění. Vhodným pomocníkem lepšího usínání může být krátká večerní procházka, případně četba knihy či poslech relaxační hudby spojený s hlubokým uvědomělým dýcháním. Kromě toho se snažte chodit do postele každý den přibližně ve stejnou dobu. Je prokázáno, že lidé, kteří pracují na směny, mají často horší spánek a jejich tělo se jen obtížně vyrovnává s neustálou změnou rytmu bdění a spánku.
· Pomocníci v boji s nekvalitním spánkem
Určitě nesahejte hned po prášcích na spaní. Pokud Vaše strava obsahuje dostatek nezbytného vápníku, hořčíku a vitaminu B6 (je obsažen například ve špenátu, banánech a avokádu) mohou Vám kromě bylinkových čajů (např. meduňkový) pomoci potravinové doplňky určené k užívání před spaním. Snažte se před usnutím myslet na něco příjemného a tyto pozitivní myšlenky Vám pomohou vplout do světa snů.