Mezi námi jsou bohužel lidé, kteří z nějakého důvodu nemohou pořádně chodit. Může to být vrozená vada, onemocnění, nebo i opotřebení těla stářím, zvláště pokud daný člověk celý život vykonával fyzicky náročnou práci. Aby se i tito lidé mohli alespoň trochu pohodlně pohybovat, mají možnost využít některou z mnoha pomůcek.
Tou asi nejčastější po nejrůznějších berlích a holích jsou invalidní vozíky. Jejich princip je jednoduchý – jedná se v podstatě o židli na kolečkách, kdy ta přední jsou malá a zadní naopak velká. Ovládat se může buď tak, že člověk, který tam sedí, ručně otáčí zadním kolem. Pokud toto není z nějakého důvodu možné, pak jej může jiná osoba vozit pomocí držadel, umístěných na zadní straně opěradla.
Setkáme se s nimi velmi často v nemocnicích, kde jsou používány k převozu pacientů, kteří nemohou sami moc dobře chodit, na vyšetření, ovšem vhodné jsou i pro domácí použití.
Samozřejmě mají i své nevýhody. K těm patří přejezdy například přes prahy nebo přecházení, či spíše v tomto případě přejíždění, na druhou stranu ulice. Přechody však naštěstí bývají dnes již velmi často upraveny tak, aby sjezd byl co nejmenší.
Je jasné, vzhledem k tomu, o jak rozšířený nástroj jde, že existuje mnoho typů. Máme například invalidní vozík skládací, což je velmi využívaný model pro domácí použití, neboť jej lze velmi snadno složit na přijatelnou velikost a dát například do auta.
Pak tu máme třeba elektrický. Ten sice není tak skladný, ale je vhodný pro lidi, kteří mají postiženy nejen nohy, ale i ruce, avšak přesto se chtějí pohybovat samostatně a nebýt závislí na tom, že bude pokaždé přítomen někdo, kdo je odveze tam, kam potřebují.
Jsou poněkud bytelnější než ty běžné, což je dáno tím, že v sobě mají zabudovaný motor. Kola se pak neroztáčí fyzickou prací, nýbrž pomocí tlačíte, umístěných na opěradle rukou.
Jak je vidět, i u tohoto zařízení existuje mnoho nejrůznějších typů. A to je dobře, neboť tak má každý možnost si vybrat ten, který mu vyhovuje.