Černé uhlí. Když uslyšíte tento pojem, nejčastěji si vzpomeneme na dlouhé a chladné zimní večery, kdy si s jeho pomocí zajišťujeme teplý domov, nebo v podobě tablet, které konzumujeme, když nás trápí průjmová onemocnění. Dnes se ale nebudeme bavit ani o jedné z těchto dvou uvedených variant, ale o černém aktivním uhlí, které má v poslední době hojné uplatnění v kosmetických výrobcích.
Ovšem nepleťte si toto uhlí s tím, jež se těží v hlubinách naší země, a jehož těžbou je nejznámější město Ostrava. Aktivní uhlí totiž vzniká jako vedlejší produkt při spalování dřeva, kdy dochází při vysokých stupních k odpařování vlhkosti a dřevo se zaktivuje. Vznikat může i při spalování koksových skořápek nebo rašeliny. Nejčastěji jej najdeme jako přísadu v mýdlech, různých čistících prostředcích na obličej, peelingách a maskách, šampónech, solích do koupele a zubních pastách.
Pyšní se skvělými absorpčními schopnostmi, které zajišťují detoxikaci od toxinů, jimiž je náš obličej zanesen. Velice vhodné tak je na mastnou pleť a pleť náchylnou na výskyt akné. Kůži dokáže vyčistit do opravdu velké hloubky, ale při tom ji neobírá o potřebné minerály a živiny, má protizánětlivé, antibakteriální a uklidňující účinky, a z těchto důvodů je specialisty na tyto problémy často doporučováno.
Jak už bylo zmíněno vyrábí se s jeho obsahem také zubní pasty. Pokud jste na nějakou již v obchodech s drogérií narazili, určitě vás zarazilo označení bělící pasty. Spoustu lidí od ní odradí právě šedá barva, která rozhodně moc velkou důvěru v tento účinek nevzbuzuje. Opak je ale pravdou. Dokonce se jedná o jedno z nejlepších přírodních bělidel zubů. Spolehlivě odstraňuje skvrny na sklovině od červeného vína, kávy, barevných limonád či cigaret. Jako bonus je dodávání minerálů, což zajistí zdravější a pevnější zuby a dásně. Málo známým faktem také je, že zlepšuje pH v ústní dutině, takže eliminuje nechtěný pach a je prevencí proti vzniku zubních kazů a kamene.