Lycra je poměrně specifickou tkaninou přinášející spoustu výhod. Ty ocení především sportovci, pro které je kvalitní a správně zvolené oblečení zásadní. Nicméně lycrové oblečení si mohou velmi jednoduše oblíbit i lidé, kteří sportu zrovna neholdují. Jeho vlastnosti jsou totiž velmi lákavé.
Co je to lycra?
Lycra je elastanový materiál, který je minimálně z 85 % z polyuretanu. Zbylá procenta jsou doplněna jinou tkaninou, nejčastěji přírodní, jako je bavlna, vlna či hedvábí. Samostatně se lycra nepoužívá, jelikož sama o sobě nemá vlastnosti pro zachytávání potu.
Lycra je v podstatě jen obchodní název pro elastan vyráběný firmou Invista od roku 2004.
Výhody oblečení z lycry
Asi největší výhodou lycrového oblečení je jeho pružnost. Vlákno se dokáže vytáhnout cca o šestinásobek své délky a pak se opět vrátit do původního stavu. To oceníte především u běžeckých legín, které se dokážou perfektně přizpůsobit pohybu nohou.
Právě díky pružnosti je oblečení z lycry také poměrně přilnavé. To je výhodou především pro sportovce, protože mají jistotu, že jim oblečení dokonale padne. Silnější lidé to však mohou vnímat spíše jako nepohodlné a nepříjemné.
Lycra je velmi pohodlná. Nikdy vás nebude nikde dřít, škrábat nebo vylézat na nevhodných místech. Kromě toho je také velmi lehká, vůbec nebudete vědět, že na sobě něco máte. I přes lehkost a pohodlnost je lycra velmi pevný materiál, který vydrží opravdu hodně.
Výhodou je také to, že lycra opravdu rychle schne. Můžete jí vyprat a během chvíle bude opět suchá a připravená na nošení.
Využití lycry
Jak už je zmíněno výše, lycra je nejvhodnější a také nejčastěji používaná pro sportovní oblečení. Velmi často se z ní vyrábějí legíny, sportovní trička, kraťasy… Setkat se ale můžete třeba také s plavkami či spodním prádlem. Často se používá také k výrobě neoprenů. Lycra je na vodní sporty díky svým vlastnostem totiž velmi vhodná.
Nejde však jen o oblečení na sporty, běžně se s lycrou můžete setkat i u klasického oblečení. Poměrně běžně se používá k výrobě šatů, džínů, punčocháčů, nebo již zmíněných plavek a spodního prádla.
Jsou i nějaké nevýhody?
Jak už to, tak bývá snad u všeho, i lycra má pár nevýhod, ačkoliv poměrně zanedbatelných. Pro někoho může být nevýhodou třeba to, že jde o umělý materiál, který ne každý snese. Není zcela propustný, což nemusí vyhovovat lidem s citlivější pokožkou. A jak jsme již podotkli, jeho přilnavost nemusí být každému příjemná. Může totiž odhalit i křivky, které světu ukazovat zrovna nechcete.
Pozor musíte dát také při údržbě. Lycra sice rychle schne, ale v ostatních částech péče o ní je to s ní trochu složitější. Vyšší teplota jí totiž může poškodit, proto je třeba dávat při praní a žehlení právě na teplotu pozor. Pokud se však budete držet na cca 30-40 °C, mělo by být vše bez potíží.