Menstruační kalíšek

Jedná se o hygienickou pomůcku na období menstruace, řadí se vedle tamponů a vložek. Pro spoustu žen je to velká neznámá. Tvarem připomíná pohárek a na konci je stopka, která slouží k vytahování a manipulaci. Existují různé velikosti pohárku, velikost závisí např. zda žena již rodila, velikosti pochvy.  Dochází zde k uchovávání krve a pravidelně by se měl během 4–8 hodin vypláchnout a můžeme ho znovu zavést. Uvádí se, že životnost kalíšku je zhruba kolem 5 let, což je i úlevou jak ekonomickou, tak i pro samotnou naši planetu.
růžový menstruační kalíšek
Samozřejmě záleží na správné péči. Vždy před prvním použitím se musí vyvařit a poté pokaždé po použití vypláchnout, či vymýt speciálním mýdlem. Je vyroben z lékařského silikonu, což je pro lidské tělo nezávadné. Problém by mohl nastat pouze, pokud má žena zavedené nitroděložní tělísko, protože by mohlo docházet k jeho povytahování způsobené podtlakem, na jehož principu kalíšek funguje. Ovšem mezi zastánkyněmi kalíšku a jeho odpůrkyněmi probíhají ohnivé debaty, které rozebírají hlavní pro a proti používání této metody.
vložky na mentruaci
VÝHODY:
·         Rozhodně ekonomické, jeho cena se pohybuje okolo cca 600 Kč a péče o něj je velice snadná.
·         Ekologické, průměrně každá žena spotřebuje zhruba 10.000 hygienických pomůcek.
·         Vhodnější při koupání v období menstruace.
·         Absolutně bez zápachu.
·         Uvádí se, že doba výměny může být až 12 hodin!
 
NEVÝHODY:
·         Obtížnější prvotní aplikace.
·         Při jeho čištění přijdeme do přímého kontaktu s krví, což někomu nemusí být příjemné.
·         Obtížnější manipulace mimo domov – vždy nutno vypláchnout.
Samozřejmě existuje ještě mnohem více možností než jen používání hygienických vložek, tamponů a kalíšků, např. menstruační houba, či speciální kalhotky. Volba tedy zůstává pouze na nás, zda zůstaneme u osvědčené klasiky nebo zkusíme něco nového. Hlavně se musíme cítit sebevědomě a pohodlně.